Nasıl?

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yüz şekline göre gözlük seçimi için yazdığımız bu blog yazısında siz de kendinizden çok şeyler bulacaksınız. Nasıl mı?

Sıcak bir yaz günü, hafif serin bir rüzgar eserken çeşitli mağazaların önünden geçerek dolaşmaya devam ediyorsunuz. Birden hayalinizdeki gözlüğün vitrinden size göz kırptığınızı gördünüz! Bu davete cevapsız kalamayıp hızlıca dükkana girdiniz ve gözlüğü denemek istediniz.. Her şey çok güzel gidiyordu ama o da ne? Hayallerinizin gözlüğü yüzünüzde sanki beklediğiniz gibi de durmadı O_o

Neden mi? Çünkü yüz şekliniz hayallerinizdeki gözlük için uygun değil 🙁

Peki hangi kriterlere dikkat etmeliyiz, hangi gözlüğün bize daha çok yakışacağını nasıl bilebiliriz?

Aslında çok basit!

Birazdan bahsedeceğimiz önemli ipuçları sayesinde en basit görünen bir gözlüğü bile yüzünüzde taşırken hayallerinizi yeniden şekillendireceğinize emin olabilirsiniz!

Pekiii şimdi:

Yüz şeklimiz gözlük seçimimizi nasıl etkiler?

Bu konu içerisinde değerlendirmemiz gereken 5 farklı kriter var: yüz şeklimiz, burun yüksekliğimiz, şakak genişliğimiz, alın-kulak mesafemiz ve ten rengimiz.

İlk olarak yüz şeklimize göre hangi gözlüğü kullanmamız gerektiğine bir bakalım. Dünya üzerinde bir çok farklı yüz şekli olmasına rağmen uygun koşullarla genele indirgemek istersek 4 ana yüz şekli ile karşı karşıya kalırız.

yüz şekli gözlük

Bu durumda, ilk olarak yapmanız gereken yüz şeklinizin nasıl olduğuna karar vermek.

Kolay yöntem: En yakınınızdaki ruju ya da keçeli kalemi elinize alın, aynanın karşısına geçin ve yüz hatlarınızın devam ettiği yerleri takip ederek aynada yüz şeklinizi çizin. Noktaları takip eder gibi..

Zor yöntem: Bunun zor bir tarafı yok aslında aynaya bakıp anlayacaksınız 🙂

Evet, yüzümüzü keşfettik gelelim gözlük seçimlerine.

İpucu: Yüz şekliniz neyse gözlük şeklini tam tersi seçmek!kare gözlük komik

Yani:

Eğer kare şekilli bir suratınız varsa onu daha da kare göstermek için kare çerçeveli bir gözlük almanız yeterli. Ne kadar çok kare dedim.. neyse tabii ki böyle bir şey yapmıyorsunuz, yüz şeklinize en uygun gözlük şekillerini söylüyorum:

Kare Gözlük: Geniş alın, geniş çene, çıkık elmacık kemikleri

İpucundan da anlayacağımız üzere yüzümüz kare ise yuvarlak hatlı gözlükleri tercih edeceğiz. Aviator çerçeveli gözlükleri de tercih edebiliriz. ama kesinlikle geometrik şekillerden uzak duracağız.Çünkü kare olan yüz hatlarımızı yumuşatmamız gerek!

Oval Gözlük: Yüzün uzunluğu, genişliğinden bir tık daha fazla ise..

Eğer oval bir yüze sahipseniz en şanslı insanlardan biri olabilirsiniz. Çünkü her gözlük şekli suratınıza yakışacaktır. Ama sizler de birer mükemmeliyetçi abidesiyseniz daha çekik ve köşeli modelleri tercih edebilirsiniz.

Kalp Gözlük: Yüzün alt kısmı dar, üst kısmı geniştir.

Daha keskin hatlara sahip bir yüz şekli olduğu için bu hatları yumuşatacak yuvarlak veya oval modeller tercih edilebilir.

Yuvarlak Gözlük: Orantılı hatlar..

Yüzünüz orantılı şekilde aynı hatlara sahipse yuvarlak bir yüze sahipsiniz demektir. Hal böyle olunca dikdörtgen ve sert köşeli gözlükler işinizi görecektir.

Sanıyorum bütün bu yüz şekli algoritmasını güzelce anladık. Şimdi gelelim burun yüksekliğimizin bu durumu nasıl etkilediğine..

Burun yüksekliğimiz gözlük seçimimizi nasıl etkiler?

Hani bazen bir gözlük denersiniz ve gözlük havada kalır ya.. Peki burnunuz fazla küçük kalır ise ne olur? İşte o zaman elinizdeki gözlükten uzaklaşın ve size uygun olana doğru yönelin 🙂

Nelere dikkat etmelisiniz: Boxing System dediğimiz ve dünyanın her yerinde aynı standarda sahip ölçüm yöntemi ile kendinize en uygun ölçülerin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

gözlük seçimi

Görselde de gördüğünüz üzere gözlük sapının iç kısmında bulunan 54 [] 17 ifadesindeki 54 sayısı gözlüğün A boyutu denilen gözlük lensinin enlemesine uzunluğunu, 17 sayısı ise DBL (lensler arası uzaklık) olarak tanımlanan gözlüğün köprü uzunluğunu ifade eder. Ölçümlerin tümü mm cinsinden hesaplanır. Bu bilgiler dahilinde bir gözlükçüye gidip farklı DBL uzunluğuna sahip gözlükleri deneyip size en uygun gözlük ölçülerini bulabilirsiniz.
Size ufak bir tavsiye vermek isteriz:
Eğer kalın ve kemikli bir burun yapısına sahipseniz DBL boyutu 18 ve üzeri olan gözlükleri tercih etmenizi öneririz. Genelde damla modeller kemikli yüzlere daha iyi oturmaktadır.
Burun ayarı yapılabilir gözlükler tercih edilerek burun kemiğinin genişliğine göre bu gözlükler yüze göre de ayarlanabilir.
Peki minnoş, düğme buruna sahip arkadaşlarımıza tavsiyelerimiz yok mu? Tabii ki var:
DBL boyutu 17 ve altı olan gözlükleri
Burunluk kısmı ayarlanabilir olan (çünkü düğme burunlular gözlük takınca genelde gözlüğü yanaklarında hissederler. Bu şekilde burun ayarı yaparak yanaklarımıza da istedikleri özgür alanı vermiş oluruz 🙂 gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Bir diğer faktörümüz:

Şakak genişliğimiz gözlük seçimimizi nasıl etkiler?

Daha önce bahsettiğimiz A boyutu vardı ya işte o A boyutuna burada ihtiyacımız olacak. A boyutu gözlüğün cam genişliğini belirtir ki şakağın geniş olduğu yüzlerde genelde 58 ve üstü seçilmelidir. Ancak bu genel geçer bir doğru değildir. Yine deneme yanılma yöntemi ile size en uygun olan A boyutunu keşfetmeniz gerekir.
Dar şakaklıysanız tabii ki tam tersini tercih etmelisiniz 🙂
Peki ya..?

Alın-kulak mesafemiz gözlük seçimimizi nasıl etkiler?

Gözlüğün sapı armudun çöpü müydü o :)) Yok yok değil tabii.. Ama burada sap önemli 🙂 alın-kulak mesafeniz az ise ve gözlüğün sapı uzun geliyorsa kulak arkası ayarı yaptırtabilirsiniz ama sap size kısa geliyorsa o zaman gözlüğü değiştirmeniz daha mantıklı olacaktır çünkü kısa gelen sap için ayar yapsanız bile bir süre sonra baskı yapmaya başlayıp baş ağrısına sebep olacaktır.
Ve son olarak:

Ten rengimiz gözlük seçimimizi nasıl etkiler?

Biliyorsunuz biz modayı takip etmeyi severiz. Her ne kadar ten rengi ile ilgili ortada değişik spekülasyonlar olsa da bunun bir kuralı yok. Ama bir dünya görüşü olarak ten rengi ile kontrast oluşturan güneş gözlüklerini kullanmak daha baskın gelmektedir. Açık renkli kişilerde daha renkli ve koyu çerçeveye sahip gözlükleri önerirken esmer tenlerde daha açık renkli gözlükleri ön plana çıkarmak daha mantıklı olacaktır.
Eveet, bugün de dolu dolu bir yazı atlattık. Umarım sizler için de faydalı olmuştur.
Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere!

You Might Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>